طراحی شخصیت؛ برندسازی کسب و کار جان بخشی به ایده های خلاق

اگربه دنبال کاراکتر مناسب برای معرفی کالا و محصول خود در بازار هدفتان هستید ویا برای اجرایی کردن ایده های خلاقانه تان در زمینه تولید محتوای بازی و انیمیشن نیازمند طراحی شخصیت هستید ، با من همراه باشید.

طراحی شخصیت هدر 1 طراحی شخصیت هدر

خلاقیت در شخصیت پردازی

پیاده سازی و اجرای ایده های بکر متناسب با محدوده ی سنی و کاربردی سفارش یک طراحی شخصیت.

مهارت در تکنیک

استفاده از اسلوب و شیوه های متناسب و مبتنی بر روند و اجرای تولید و متحرک سازی به صورت جزئی و کلی.

تخصص در اجرا

اجرای با کیفیت و برپایه استاندارد های منطبق بر کاربرد سفارش و قابلیت استفاده از آن در محیط های حقیقی و مجازی.

آنچه باید قبل از سفارش طراحی شخصیت بدانید

قبل از شروع همکاری و انجام سفارش ؛ بهتر است از شرایط و ملزومات آن آگاهی پیدا کنید :
 • مفهوم و کاربرد طراحی شخصیت

  طراحی شخصیت یا کاراکتر برای معرفی یک برند ، محصول ، بازی ویا انیمیشن طراحی می شود. همچنین برای جشنواره ها ، فستیوال ها و مسابقات ورزشی نیز کاربرد دارد که در این بخش بجای طراحی شخصیت به آن مَسکات (Mascot) می گویند.

 • مقدمات پذیرش سفارش طراحی شخصیت

  سفارش دهنده ؛ متن ، ایده ، هدف و موضوع اصلی خود را برای تصویرگر بیان می کند و اگر نمونه کار و یا سبکی خاص را مد نظر دارد به صورت نمونه تصویری، برای تصویرگر ارسال می کند. سفارش دهنده بایستی جزئیات سفارش از جمله : ابعاد ، متریال یا مدیای چاپی ، گروه سنی مخاطب ، بازار محصول و کاربرد آن بهمراه تکنیک دلخواه را بصورت شفاف به تصویرگر انتقال دهد تا تصویرگر در خصوص همکاری فوق تصمیم نهایی را گرفته و نظر خود را اعلام نماید.

 • شیوه عقد قرارداد

  بعد از صحبت های مقدماتی در مورد جزئیات و چگونگی اجرای سفارش ؛ مانند : مدت زمان اجرا ، هزینه ی سفارش ، نوع فرمت فایل های خروجی ، نحوه ارائه و … که طرفین از قبل به توافق رسیده اند ؛ قراردادی رسمی توسط تصویرگر در دو نسخه ی واحد آماده می گردد که پس از امضا در اختیار هریک از طرفین قرار می گیرد.

 • نحوه پرداخت مبلغ قرارداد

  درهنگام امضای قرارداد توسط طرفین – طی شروط  قید شده در قرارداد – نصف مبلغ قرارداد توسط سفارش دهنده برای تصویرگر واریز می شود تا قرارداد به رسمیت درآید و مابقی آن پس از اتمام سفارش و قبل از ارسال فایل های نهایی واریز می گردد.ضمنا در پروژه های کوچک و تک فریم کل مبلغ در هنگام عقد قرارداد باید توسط سفارش دهنده واریزگردد. ضمنا در پروژه های انیمیشن هزینه طراحی شخصیت برای هر 4 نمای اصلی(نمای روبه رو ،نیم رخ، سه رخ، پشت سر ) دریافت می شود. اما در پروژه های دیگر مانند بازی و موارد مشابه آن ، درصورتی که سفارش دهنده نیاز به طراحی شخصیت در نماهای دیگر باشد ، می بایست بر طبق قرارداد ، هزینه ای مجزا(برابر با نیمی از هزینه طرح در نمای اصلی) به ازای هر نما به تصویرگر پرداخت نماید.

 • ارائه اتود اولیه

  درکلیه پروژه های طراحی شخصیت، تصویرگر برای هر شخصیت 3 اتود از نمای اصلی(نمای روبه رو) به صورت خطی و با جزئیات کامل(بدون رنگ)طراحی می کند. اگر اتودها نیاز به تغییرات جزئی داشته باشند؛ مثل مدل مو ، چشم ، قد و اندازه و نوع پوشش ، تنها تا 3 تغییرقابل انجام می باشد و درصورتی که تغییرات کلی باشند مثل اتود کامل شخصیت با شکل و شمایل جدید ؛ سفارش دهنده بایستی بابت هر اتود جدید، همان هزینه پایه برای طراحی هر شخصیت را مجددا پرداخت نماید.

 • اجرای رنگی طراحی شخصیت

  پس از اجرای کامل و رنگی فریم ها و ارائه آن به سفارش دهنده ، درصورتی که نیاز به تغییرات خیلی جزئی (با صلاحدید و نظر کارشناسی تصویرگر) مانند تغییر در اندازه عناصر داخل تصویر ، نوع رنگ و بافت داشته باشد، تصویرگر تا 3 مورد ازاین تغییرات جزئی را اعمال می کند. اما درصورتی که تغییرات خواسته شده بیش از این باشد؛ از قبیل : تغییر کلی در طراحی کاراکتر ، لوکیشن ویا اضافه کردن عناصر تصویری جدید و … ، سفارش دهنده باید به ازای هر تغییر10% اضافه بر مبلغ اصلی فریم پرداخت کند.(طبق شروط درج شده در قرارداد)

طراحی شخصیت
طراحی شخصیت
 • زمانبندی تولید اثر

  زمانبندی تولید یک اثر معمولا بعد از نهایی شدن عقد قرارداد شروع می شود ، زیرا ممکن است تصویرگر سفارش های دیگری از قبل درحال انجام داشته باشد. زمانبندی در پروژه های تک موضوعی ، تبلیغاتی و بازی که تنها یک نما دارند 5 الی 20 روز کاری (از اتود اولیه تا اجرای کامل) و پروژه های انیمیشن بخاطر تعدد نماها به ازای هر نما 4 الی 5 روز کاری به زمانبندی اصلی اضافه می گردد؛ مثلا برای یک شخصیت انیمیشن در 4 نما ، حداقل 17 و حداکثر40 روز کاری زمان نیاز است.

 • تحویل فایل های نهایی/چاپی

  فایل های خروجی و نهایی در اندازه و فرمت های تعیین شده در قرارداد از قبیل JPG ، PNG و در مواردی خاص(درصورت توافق در قرارداد) بصورت PSD پس از تسویه حساب نهایی  مابقی مبلغ قرارداد ؛ از طریق پست(بر روی لوح فشرده) یا از طریق اینترنت برای سفارش دهنده ارسال می شود.

 • نکات مهم در تولید آثار

  ارسال به موقع و صحیح مستندات وکلیه موارد دخیل در پروژه مانند : تعیین اندازه و ابعاد دقیق چاپی ، ویراستاری صحیح متن به دور از هرگونه مشکل نگارشی و تایپی، استانداردهای رنگی مورد نیاز ، امور ممیزی (پوشش و حجاب داشتن کاراکترها و …) و سایر موارد مشابه برعهده سفارش دهنده است.

 • حقوق معنوی و کپی رایت آثار تولیدی

  کلیه حقوق معنوی آثار تولیدی برای تصویرگر جهت استفاده در سایت و صفحات شخصی وی در فضای مجازی ، شرکت در نمایشگاه ها ، مسابقات ، فستیوال ها ، سمینار های آموزشی و عمومی ، جشنواره ها و … در داخل و خارج از کشور محفوظ است.لازم به ذکر است سفارش دهنده حق استفاده و بهره برداری از آن آثار تولیدی را بصورت تک فریم یا جزئی از آن در فضاهایی به غیر از سفارش اصلی مورد قرارداد را ندارد. مانند : دکور نمایشگاهی یا برنامه تلویزیونی،انیمیشن،بازی،تبلیغات چاپی و اینترنتی ، سایت ها ، اپلیکیشن های موبایل و  …  ( نقض این مورد برابر با پیگرد قانونی و طرح دعاوی حقوقی و قضایی از سوی تصویرگر است

 • ارسال نمونه آثار تولیدی برای تصویرگر

  سفارش دهنده موظف است حداقل 3 عدد از محصولات چاپی یا یک نسخه از آثار تولیدی مانند : انیمیشن ، بازی و … را پس از اجرا و مراحل تولید، بصورت CD یا DVD برای تصویرگر ارسال کند.چنانچه انیمیشن یا بازی تولید شده دارای پوستر و تبلیغات چاپی باشد ، سفارش دهنده بایستی از موارد فوق حداقل یک نمونه برای تصویرگر ارسال نماید.

 • الزامات و نکات مهم قبل از ثبت سفارش

  لزوماً داشتن سفارشات بزرگ،برابر با اعمال تخفیف نیست! بعنوان مثال اگر بخواهید سه طراحی شخصیت سفارش دهید، شامل کاهش تعرفه نمی شود ، زیرا تصویرگر کالا یا محصول آماده ای را به فروش نمی رساند ! در تمامی آثار تبلیغاتی ، چاپی و اینترنتی بایستی نام کامل تصویرگر به همراه آدرس سایت یا شماره تماس وی درج شود. درآثار ویدئویی ، انیمیشن و بازی؛ درج نام تصویرگر در تیتراژ ابتدایی و انتهایی انیمیشن ، شناسنامه اثر، در بخش اطلاعات بازی و روی جلد و بسته بندی بازی الزامی است ، در تبلیغات این آثار بروی پوستر و تبلیغات چاپی و اینترنتی، تبلیغ در روزنامه، مجلات چاپی و اینترنتی و … ذکر نام تصویرگر در کنار تصویر چاپی کفایت می کند.درسایر موارد مشابه نیز  رعایت شرایط آورده شده در قرارداد ، ضروری است.

بیش از
0
شخصیت طراحی شده
بیش از
0
بازی و انیمیشن
بیش از
0
اثر تبلیغاتی و چاپی

تعرفه طراحی شخصیت

کلیه نرخ ها در تعرفه های طراحی شخصیت ، به روز می باشند.

برخی از مشتریان ما

مشتریان ما دلیل موفقیت ما هستند

آنچه مشتریان درباره همکاری با ما می گویند

نظرات سفارش دهندگان از روند همکاری و انجام پروژه های تولیدی

من با آثار خانم رجایی از مجله رشد آشنا شدم. ایشان فضای ذهنی و روانی کودک را خیلی خوب می شناسند. تصاویری که ایشان می کشند بسیار جذاب و بانمک استبه لطف خدا تا امروز سه کتاب از کتاب‌هایم را خانم رجایی تصویرگری کرده اندآغاز همکاری ما با کتاب” عصبانی شدن ممنوع” بود بعد از آن کتاب” ما فرشته ها” و سپس کتاب ” خاطرات خدا “را تصویرگری نمودند.استفاده درست از رنگ و ایجاد فضای شاد برای مخاطب ، یکی دیگر از ویژگی‌های تصویرگری های خانم رجایی است۰امیدوارم که به زودی و در یک کار جدید دیگر از همکاری ایشان استفاده کنم.
کاراکتر مشتری 38
آقای حیدری نویسنده کودک و نوجوان
بنده استاد و مدرس فیزیک هستم که کتاب های متعددی در زمینه کمک آموزشی تدوین و تالیف نموده ام . با سرکار خانم رجایی در خصوص تصویرسازی و طراحی یک شخصیت برای بکارگیری در مباحث های آموزشی؛ وارد همکاری شدم که ایشان توانستند به شخصیت مورد نظر بنده جامعه ی عمل پوشانده و آن را در حالات و سبک های مختلفی برای کتب آموزشی من طراحی کنند که انصافا در این نقش بسیار پر رنگ و حرفه ای عمل کردند.
کاراکتر مشتری 31
آقای گنجی مدیر مسئول نشر کتب آموزشی
با سرکار خانم رجایی برای تولید بازی در قالب اپلیکیشن موبایلی برای گروه سنی خردسال وارد همکاری شدم. سرکار خانم رجایی بسیار با دقت و با نگرش نو مطابق با استانداردهای بازی به تولید اثر پرداختند و یکی از وجه تمایزات کار با ایشان ، خوش قولی و تطابق ایده و اجرا است. همچنین ایشان بسیار صبورانه در خصوص ویرایش های اندک پروژه با بنده همکاری داشتند که این بخش باعث سرعت بخشیدن اجرا و نتیجه ی مطلوب برای گروه ما شد. امیدواریم در پروژه های آتی نیز بتوانیم از استعداد و توانایی های ایشان نهایت بهره را ببریم.
کاراکتر مشتری 30
آقای ابراهیمی مدیر تولید اپلیکیشن

پرسش های متداول

در روش تصویرسازی دستی که به تکنیک کات اوت معروف است ، تصاویر شخصیت های طراحی شده توسط تصویرگر پس از اسکن در نرم افزارهای مرتبط با این روش متحرک سازی می شوند. به عنوان مثال انیمیشن سریالی شکرستان با همین شیوه تولید شده است.

در روش دیجیتال ، طراحی شخصیت همانند روشهای پایه در تصویرگری با ابزار مربوطه یعنی : کامپیوتر یا لپ تاپ ، اسکنر ، قلم دیجیتال ( نوری ) اجرا می شوند. تصویرگر می تواند مرحله ی اتود را بصورت دستی انجام داده و در مرحله ی اجرا به کمک قلم دیجیتال اثر خود را تکمیل نماید.

داشتن مهارت و دانستن اصولی همانند : اصول اولیه طراحی و اسکلت بندی عناصر و اجزای بدن انسان ، حیوان و اشیا و… ، دانش شخصیت شناسی و تیپ های مختلف شخصیتی ، اقلیم های جغرافیایی و نژادهای مختلف انسانی و گونه های حیوانی و…

خیر-  برای تبلیغ یک محصول ، برند و فستیوال های ورزشی – فرهنگی ، تولید بازی های رومیزی و اپلیکشن ها ، کتب ومجلات تخصصی و … نیز طراحی شخصیت کاربرد دارد.

خیر-  سفارش دهنده تنها می تواند از شخصیت ها در فضا و موضوع قرارداد ، استفاده نموده و بکار گیری از تمام یا بخشی از آن کاراکتر در سایر موارد مانند: دکور نمایشگاهی یا برنامه تلویزیونی ،بازی،تبلیغات چاپی و اینترنتی ، سایت ها ،کتب و مجلات ، اپلیکیشن های موبایل و … یا انیمیشنی غیر از موضوع قرارداد مجاز نمی باشد.

بله – آثار در ابعاد مختلف هزینه ای متناظر با آن سایز دارند ، اما چنانچه ابعاد موضوع قرارداد خارج از اندازه های استاندارد چاپ و تولید باشد ؛ سفارش دهنده موظف به پرداخت مبلغی بیشتر از آن سایز خواهد بود.

شخصیت های تبلیغاتی عموما برای تبلیغ یک محصول یا کالا ، برند و یا خدمات و … مورد استفاده قرار می گیرند که ممکن است این تبلیغ در فضاهای متعدد و مختلفی همچون انیمیشن ، پوستر ، بروشور ، استند و … اجرا شوند.

خیر- محدودیتی وجود ندارد. اما سفارش دهنده بایستی در خصوص نحوه سفارش و هزینه های آن با تصویرگر مذاکره و استعلام قیمت نماید.

بله-  انجام هرگونه سفارش و تولید اثر خارج از چارچوب قانونی و بدون عقد قرارداد ؛ ممکن است مورد سواستفاده و ایجاد اختلاف بین طرفین گردد. تجربه و سابقه حرفه ای بنده نشان می دهد این کار کاملا عقلانی و ضروری است.

خیر-  تصویرگر تنها موظف به اجرا و تصویرسازی موضوع قرارداد است و دخالتی در پروسه چاپ ، مجوزها ، ممیزی و … را نداشته و تمامی موارد از جمله هرگونه اشتباه و خطا در این زمینه متوجه سفارش دهنده خواهد بود.

هرگونه استفاده از تصویرسازی یا بخشی از آن  ، به صورت مستقیم و غیر مستقیم در فضایی غیر از موضوع قرارداد ، بصورت مجازی و حقیقی ؛ نقض حقوق مادی و معنوی تصویرگر محسوب می گردد.به عبارت دیگر اگر سفارش دهنده، تصاویر یک مجموعه کتاب را ( بصورت کلی یا بخشی از آن) در فضای دیگری استفاده نماید؛ حقوق مادی و معنوی تصویرگر را نقض نموده است. به عنوان مثال : سفارش دهنده؛ تصویر یک پرنده که تصویرگر آن را برای موضوع قرارداد کتابی طراحی کرده است را برای مصارف دیگر همچون نقاشی دیواری در مهدکودک ، تبلیغات محیطی ، مجلات ، برنامه تلویزیونی ، کتب درسی و … بدون هماهنگی و پرداخت هزینه فضای جدید استفاده کند ، نقض حقوق مادی توسط سفارش دهنده اتفاق افتاده است. همچنین در مواردی که با هماهنگی تصویرگر از آن تصویر استفاده شده اما نام تصویرگر در آن کتاب یا فضا درج نشده باشد ؛ نقض حقوق معنوی تصویرگر محسوب می گردد.

از سوی دیگر تصویرگر طبق حقوق معنوی خود این حق را دارد که از تصاویر و آثار تولیدی خود در کلیه نمایشگاه ها ، مسابقات ، جشنواره ها ، سمینار های آموزشی  وغیر آموزشی ، فستیوال ها در داخل و خارج از کشور ، همچنین سایت و صفحات شخصی خود در شبکه های اجتماعی استفاده نماید.

 • نکته مهم : حقوق مادی و معنوی هر دو از طریق مراجع ذی صلاح قانونی در داخل و خارج از کشور قابل پیگیری و مطالبه می باشند.

جهت خرید نمونه طرح های آماده طراحی شخصیت از فروشگاه سایت بازدید نمایید